Római Virágszedés 3. – II. Szilveszter pápa, a Szentkorona és a fogyasztói társadalom

Napilapok, reklámújságok, cégek hirdetései között számtalanszor találkozunk különböző koronákkal, rajzolt, idealizált vonalas modern grafikákkal, melyek a fogyasztás eszközeivé váltak.

Példaként említem meg a MR PERSWALL svéd tapétagyártó HIDE&SEEK tapéta katalógusát, melyben KIRÁLYOK és KIRÁLYNŐK ( KINGS and QUEENS) koronái találhatók grafikai feldolgozásban, melyet gyermekek szoba falaira szántak.

Ez a foto-poszter tapéta 270 cm x 265 cm méretben készül. Hatvan korona található a tapéta felületen. A bordűr 45 cm magas és 10 m hosszú méretben készül és 30 koronát ábrázol.

   
  

 Nézem és elgondolkodom európai nemzetek büszke uralkodóinak rajzolt koronáin, amelyek kora az alig száz évestől a több száz évesig terjed. Elvesztek, újragyártották, felszentelték a hatalmi harcokban győztes uralkodók.

Kihúzom a gerincemet és büszkén gondolok Magyar Királyaink Koronájára, amely Európában a legrégebbi épen maradt fejék. Ezer esztendeje fejezi ki államiságunkat és reményeinket. Ötvenöt magyar királyt koronáztak meg vele. A Szent Koronát csak koronázáskor viselhette a király, melyhez hasonló beavató jellege csak Belső-Ázsiában található. Ennek Európában csak a Magyar Szent Korona felel meg.

A Szent Koronát  II. Szilveszter Pápa adta a magyaroknak, hogy ennek segítségével ne fulladjanak bele a szláv és a germán tengerbe.

Itt állok megrendülve a Lateráni Szent János Főszékesegyház bejáratától jobbra, a második pillérnél, II. Szilveszter pápa sírjánál. Ez a különleges ember, különleges sírban fekszik. Két pillér közötti befalazott részen nyugszik II. Szilveszter pápa, és hamvait egy márvány lap takarja, melynek széle kiáll a fal síkjából. Kézzel férfiember megérintheti a fedkövet és néhány araszra lehet a hamvaktól – és a Magyar Államiság kezdetétől.

A sír fölött szienai márványkeretbe épített dombormű áll, a pillér falába építve.  

A dombormű középső részén márványba faragva II. Szilveszter pápa átadja István fejedelem követének, a szakállas Asztrik apátnak a koronát, melyet két kézzel alázattal vesz át.

2012 októberében szomorúan láttam, hogy a templomi félhomályban a pillérek tövében a sírnál, székeket halmoztak fel a templomszolgák, mivel erre az utóbbi időben kevesebben járnak!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

*